ČÍNSKÉ LÁTKOVÉ PLENKY

a vše o nich

Facebook má z neznámého důvodu potřebu cenzurovat příspěvky na toto téma.

Vzhledem k tomu, že se nám nepodařilo překonat cenzuru Facebooku, který zveřejnění článků na téma čínských látkovek v průvodci naší skupinky úspěšně blokuje, bude toto téma zpracováno na tomto webu. 

Další témata vzhledem k omezené free-kapacitě webu budou nadále jen ve skupince na FB. 

ČÍNSKÉ VS. NEČÍNSKÉ LÁTKOVKY

Vygenerováno pomocí AI
Vygenerováno pomocí AI

Na úvod – sama doma pár čínských plen mám a používám, a jsem s nimi spokojená. Úplně se tedy nad čínskými plenkami nepohoršuji, ale plně respektuji názor těch maminek, které čínskými plenkami opovrhují.

Cílem série o "činkách" není nikoho vystrašit, ale v co největší možné míře informovat o tom, o co v případě čínských plen go.

🟡Co to ta čínská plenka je?

Je nutné si uvědomit, že NENÍ ČÍNA JAKO ČÍNA.

Trh je plný čínských plen.

Nejde jen o plenky, které jsou k dispozici na Aliexpressu nebo Temu. Tento typ plen si většina z nás vybaví, když se řekne "čínská plenka", že ano. Ale značné množství evropských i amerických výrobců nechává plenky šít v Číně.
U takových máte na plenkách našitou sice jejich nečínskou značku, ale na cedulce stojí "made in China". A pak tu jsou takoví, co mají z Číny dodávané jen nějaké komponenty – většinou třeba patentky. Nebo PUL. Nebo bavlnu. Nebo něco jiného. U takových nemáte šanci zjistit, že mají něco z Číny, na cedulce to být nemusí.

Všeobecně značky rozdělíme:

1. Šijí v Číně, prodávají v Číně / z Číny pod čínskou značkou (např. Alva Baby)

2. Šijí v Číně, prodávají v ČR pod českou značkou (např. Bobánek)

3. Šijí v ČR, prodávají v ČR pod svou svojí značkou (např. Breberky)

4. Šijí v zahraničí (ne v Číně), prodávají pod svojí značkou (např. MotherEase)

5. A pak stojí za zmínku, že existují fejky známých značek. Obvykle se objevují třeba na e-bay a na první pohled jsou identické jako známé značky. Potom si všimnete, že značka na plence není třeba MotherEase, ale MotherAese. A taky stojí zlomek originální ceny. Protože nejsou šité originálním způsobem z originálních materiálů.

Chci upozornit, že nikoho za používání čínských plen není vhodné odsuzovat. 

Třeba si je pořídil dříve, než si je nastudoval. Třeba má čínské plenky nastudované, a nevadí mu to (sem patřím i já). Třeba má nastudováno, vadí mu to, ale má hluboko do kapsy a nemůže/nechce z nějakých důvodů používat lowcost čtverce, nebo se štítí bazarových plenek, tak zvolil další nejlevnější variantu – nové pleny, ale čínské. Nebo se mu prostě líbí obrázky na čínských plenkách. Nebo sedí střih. Nebo… dosaďte si cokoliv.

AŤ MÁ KDOKOLIV PRO POUŽÍVÁNÍ ČÍNSKÝCH PLEN JAKÝKOLIV DŮVOD, NENÍ DŮVOD SE MU ZA TO SMÁT A JAKKOLIV HO VYŘAZOVAT Z PLENKOVÉ KOMUNITY.

I látkovky z AliExpressu jsou látkovky.

ZDRAVOTNÍ (NE)ZÁVADNOST ČÍNSKÝCH LÁTKOVÝCH PLEN

Vygenerováno pomocí AI
Vygenerováno pomocí AI

Teď se budeme bavit o čínkách, které se v Číně vyrábí, i z Číny k nám prodávají – takové ty klasické levné čínské plenky, z AliExpressu, Temu, E-bay a podobně.

Na úvod – jsem chemicky nevzdělaná a výrobně nepolíbená. Pokud tu máme někoho, kdo nám bude z profesního pohledu schopen objasnit nějaká prázdná místa, moc to oceníme.

🟡Zdravotní (ne)závadnost

Asi všechny se shodneme na tom, že jedním z největších benefitů látky je, že dítě není 24/7 vystaveno chemikáliím, které obsahují jednorázové plenky. Těží z těchto benefitů i plenky čínské? 

Ve zkratce – existují pochybnosti o zdravotní nezávadnosti. A existují také pochybnosti
o těchto pochybnostech
.

Tak si z toho každý vezměte to, co si z toho chcete vzít. Níže vám představíme hlavní body z obou stran barikády.

🟡Olovo

Nejčastější obava při zmiňování čínských plen je obsah olova, kterému může být dítě vystaveno. Vyšší obsah olova v dětských výrobcích může být nebezpečný a může způsobit budoucí zdravotní problémy.

O otravě olovem slyšel asi každý, napadlo by vás to ale ve spojení s látkovými plenkami?

❗️Všechny výrobky pro děti musí být podrobeny testování třetí stranou, aby se zajistilo, že výrobky neobsahují koncentraci olova vyšší než 0,009 %. Podle toho, co jsem dohledala, je jedinou součástí plenky, která se testuje na obsah olova, patentek. Netestuje se PUL ani jiné části, ale pouze patentky. A to u všech plen, které prochází testováním.

❗️Podle mé rešerše se v Čínských fabrikách testování na olovo provádí. Zdroj, který je uveden na konec tohoto úseku, údajně provedl na své náklady testování amerických i čínských plenek na obsah olova. Podle jeho výsledků jsou v pořádku jak plenky americké, tak i čínské.

❗️Hlasy proti uvádí, že k testování dojde třeba jednou jedinkrát. Zmiňují také, že mohou po provedení tohoto testování najet na úplně jiné materiály z jiných zdrojů. A ti největší odpůrci čínských plen tvrdí, že čínským výrobcům nevěří, že testování provádí, protože jsou nepostihnutelní. A v neposlední řadě je otázkou také to, zda se dá čínským výrobcům prostě věřit, když nám budou tvrdit, že testy prošli. Ale hlavně – kdo z kupujících se před objednáním na AliExpressu výrobce zeptá, zda jsou výrobky testované a v pořádku, pídí se po tom která firma testování prováděla, a u této firmy poté výsledek testování ověří?

🟡PFAS – "forever chemicals"

Teď se budeme bavit o plenkách celkově, nejen o těch čínských.

❗️Zdroj, který je uveden níže, testoval pleny jednorázové i látkové na obsah PFAS čili tzv. věčné chemikálie. PFAS je více než 4700 chemických látek, které se v průběhu času hromadí v lidském těle a v životním prostředí.

❗️Tento zdroj testoval 65 plen (látkovky+jednoráz). Nás budou teď zajímat jen ty látkovky. Bylo testováno celkem 30 látkovek a z toho 30 % mělo známky PFAS (9 kusů!).

Uvedu ty plenky, které v ČR běžně známe, více si můžete načíst sami v odkaze. Zkoumal se organický fluor, pro zjednodušení budu dále uvádět jen "fluor". Detekční množství bylo 10 ppm.

  • Alva Baby (Čína) svrchní – uvnitř žádný fluor, zvnějšku 173 pmm❗️

  • AIO Bambino Mio – první kus uvnitř v pořádku, zvnějšku 174 pmm❗️, druhý kus v pořádku, třetí kus uvnitř 15 ppm, zvnějšku netestován
  • GroVia Hybrid Shell svrchní – barva burgundy zevnitř netestován, zvnějšku 323 ppm❗️, vzor Waverly v pořádku
  • Newborn Smart Bottoms (nespecifikováno, předpokládám Born Smart 2.0) – první kus 11 ppb uvnitř, druhý kus uvnitř nic, oba kusy zvnějšku v pořádku
  • Alva Baby (kapsovka) – v pořádku
  • Bambino Mio svrchní vel. 1 – v pořádku
  • GroVia ONE – v pořádku
  • Blueberry tréningáče S – v pořádku
  • BumGenius Original Pocket – v pořádku
  • Rumparooz kapsovka – v pořádku
  • AIO Thirsties Natural – v pořádku

Kritické hodnoty tedy byly sice u tří plen, ale všechny měly kritický výsledek z vnější strany pleny. Všechny tyto tři kusy se šijí v Číně (o tom více někdy jindy). Detekční množství fluoru bylo zachyceno z vnitřní strany u Bambino Mio a Smart Bottoms, přičemž Smart Bottoms se v Číně nešije.

Podrobnější rozpis a popis najdete přímo v odkaze.

___

🟡OEKO-TEX

Všichni výrobci disponující certifikací OEKO-TEX se tím na svých webech rádi pochlubí a v ČR je tento certifikát považovaný za něco jako "něco víc než mají čínské plenky". Protože čínské pleny tuto značku logicky nemívají. Jenže například značka Charlie Banana na svých plenkách tuto certifikaci uváděla, a přitom neprošli testem na fluor (viz přiložený odkaz). Ani OEKO-TEX tedy není stoprocentní jistota.

🟡Závěrem

❗️ Bezpečnost by měla být prioritou pro všechny z nás. Myslím, že žádná z nás si testy na obsah olova, fluoru ani dalších potenciálně škodlivých látek při pořízení pleny dělat nebude, spoléháme se tedy na to, co se dočteme na internetu.

Polovina zdrojů tvrdí, že čínské pleny jsou testovány a jsou v pořádku, že se není čeho bát. Druhá polovina zastává názor, že testy jsou irelevantní, protože se testuje jen malý vzorek plen z celé fabriky, navíc se testují z celé pleny jen patentky.

Ukázkou irelevance testů je výše zmíněný test na fluor – např. AIO od Bambino Mio jsou tomu hezkou ukázkou – jedna s velmi špatným výsledkem, druhá s průměrným, třetí bezproblémová. Nebo GroVia svrchní – jeden kus s naprosto alarmujícím výsledkem, druhý bez problému. Aby tyto výsledky byly objektivní, podle mě by se musel testovat velký vzorek výrobků a v pravidelných intervalech.

Pravdou navíc je, že v těch fabrikách, kde se vyrábí čínské číny, tak se vyrábí i plenky pro značky po celém světě, které berou čínské plenky a lepí si na ně svou značku. V tomto případě je ale otázkou, zda jsou použity od A po Z stejné materiály a procesy při výrobě, nebo si zadavatel zakázky klade na výrobě plen pro něj vyšší nároky, než Číňan poskytuje při výrobě plen na asijské tržiště.

Závěrem k bezpečnosti je tedy vhodné říci, že je na posouzení každého rodiče, zda do toho jde nebo nejde. Najdou se posudky z obou úhlů pohledu, tak záleží, k jakému úhlu ten či onen rodič inklinuje.

ÚDRŽBA, KVALITA A CENA
ČÍNSKÝCH LÁTKOVEK

Vygenerováno pomocí AI
Vygenerováno pomocí AI

🟡Údržba

Problém čínských plen nastává u údržby. Poznávacím znamením čínských plen je, že mají v instrukcích k údržbě uvedeno, že se mohou prát maximálně na 40°C. Není to u všech, ale většina takových toto omezení na štítku má. Zdroje se shodují většinou na tom, že to je z důvodu, že čínští výrobci využívají nekvalitní PUL, který vyšší teploty poškozují.

Prosím, neperte čínské pleny na teplotu 40°, respektive neperte žádnou plenu nikdy jen na 40°, není dostatečně hygienická. 

Perte je normálně na 60°, tak jako všechny ostatní látkovky.

Pokud to zkrátí životnost pleny, považuji to menší zlo, než dávat děťátku na zadeček nehygienicky vypranou plenu. Plena, která nepřežije praní na 60° prostě nemá vůbec existovat (mimo vlnu).

🟡Životnost (a kvalita?)

Kámen úrazu čínských plen je životnost PUL. (Je možné, že to je tím praním na 60° vs. doporučením na 40°).

Čínské pleny z mé vlastní zkušenosti velmi rychle praskají okolo gumiček. Pokud vám čínská plenka začne protékat, nejpravděpodobněji bude PUL popraskaný právě u gumiček. A to velmi brzy, ve srovnání s nečínskými plenkami. Jedna mi popraskala dokonce týden po prvním použití. U jedné se mi po jednom použití začalo párat obšití plenky. Ale to se může stát u jakékoliv pleny. 

Naopak gumičky mají čínské plenky snad nesmrtelné. Možná ale, že jen PUL nevydrží tak dlouho, aby se gumičky stihly vytahat. 

Nicméně, čínské plenky se nikde nechlubí tím, že by byly nesmrtelné. 

Většinou o nich prodejce nepíše, že mají super ochranu proti protečení, že jsou supermega savé, nebo že mají superkvalitní matroše. Nejspíš protože ví, že to tak není. 

🟡Variabilita

Čínské pleny jsou nejpopulárnější v podobě kapsových plen + vkládaček. 

Kapsovky jsou celkově velmi populární, rychle schnou a výplň si můžete strčit do sušičky. Střih čínských kapsovek je za mě super. Jak už jsem někde psala – kdyby některý z nečínských výrobců produkoval nečínské kapsovky stejného střihu, určitě by byly oblíbenou součástí mojí výbavy.

Čínské pleny se dají pořídit ale i jiné, než kapsové, ale nejsou tak běžné. Seženete i kalhotkové, AIO či svrchní.

Dokonce už seženete i čínské noční sukýnky, tréninkové gaťky, natahováčky a další. Myslím, že jediné, co Čína neprodukuje, jsou vlňáky a fleesáky. 

🟡Cena

O dost nižší. Vězte ale, že nižší cena není výhra. Zaplatíte méně, ale pleny nejspíše méně vydrží. Jak jsem už psala – jedna plena mi popraskala týden po prvním použití, druhá se po prvním použití začala párat. Je to trochu loterie (ale tyto vady se v tak krátkém časovém úseku mohou samozřejmě udát i na ne-čínských plenkách).

Našla jsem jeden článek, kde je uveden hrubý odhad výrobních cen plen. 

Číňan plenku ušije zhruba za 5 dolarů.
Značka, která nechává šít v Číně, má náklady cca 10-20 dolarů na plenku (plus doprava apod.).
Australská značka šijící v Austrálii z eko materiálů má náklady jen na suroviny na plenku cca 20-30 dolarů (plus cena práce, doprava apod.).

Nedokážu zhodnotit, jak moc je toto založeno na pravdě, ale ten rozdíl ve výrobních nákladech je podle tohoto článku opravdu extrémní. 

Tady je podle mého názoru celkem dobré vysvětlení pro to, proč jsou například pleny, které jsou šité v Číně, k pořízení za nižší ceny, než plenky šité v českých látkovacích dílnách.

🟡Závěrem

Toto téma bych shrnula asi tak, že označení "china cheapie" používané pro tyto plenky v zahraničí, je dost přesné a vypovídající. Pleny to jsou levné, ale cena je vykoupena nižší kvalitou.

ZÁRUKA, SERVIS, PORADENSTVÍ
A ETICKÁ STRÁNKA VĚCI

Vygenerováno pomocí AI
Vygenerováno pomocí AI

🟡Záruka

Pokud se vám na plence časem něco rozbije, je určitě jednodušší plenku reklamovat u českého výrobce/prodejce, než na eBay či AliExpress. 

Buď tam v tu dobu už reklamace nejde dát vůbec, nebo jde, ale napíší vám pravděpodobně odpověď, že jste si to způsobili sami špatnou manipulací a žádný refund nebude. Co by se taky dalo čekat, hold máte plenku za stopáďo, tak si za stopáďo koupíte další, kdo by v takové hodnotě ztrácel čas reklamací. 

Samozřejmě pokud nakoupíte plenku na Ali, a ta vám rovnou dorazí poškozená, dostanete s největší pravděpodobností plnou náhradu škody a plenku si můžete nechat.

Nicméně naši výrobci/prodejci vám reklamaci odbaví, mnohdy s plným servisem. Zeptají se, jak jste o plenku pečovali, zkouknou vadu, a možná bude reklamace úspěšná. Rozhodně vás neodbydou.

🟡Servis a poradenství

Ne. Nic z toho u čínských plen nečekejte. Máte plenku za stopáďo, základní popis, a tím to končí. Žádného poradce tyhle značky nemají, nepomůžou vám s látkováním, neporadí co a jak.

Například Alva Baby, jedna z těch "lepších" čínských značek, má na webu uvedené 3 kontaktní e-maily jakožto zákaznický servis, poprodejní servis a vedoucí webu. Zkusila jsem na zákaznický servis napsat dotaz (3.2.24, urgováno 8.3.24), dodnes mi neodpověděli. Zkusila jsem také napsat na poprodejní servis, že jsem si koupila jejich plenu na AliExpressu a má vadu. Tady mi odpověděli, ať to řeším s prodejcem. Na Ali jsem to tehdy s prodejcem řešila (přímo ofiko AlvaBaby) a s reklamací mě poslali k šípku.

Tak asi tolik k servisu a poradenství. Prostě lepší nic nečekat.

Ale! Podívejte se na weby evropských/amerických prodejců a výrobců - všude máte možnost nechat si poradit. Někde máte chatboty 24/7, některé značky mají své poradce, hotline na pracovní i soukromá telefonní čísla. A někteří výrobci/prodejci jsou s námi v naší skupince, a spolu s námi vám radí, pomáhají a tvoří komunitu za což jim moc děkujeme. #díky

🟡Etika

A teď vzhůru na nejožehavější bod této kapitoly. Co čínské plenky a etika?


  • ❓ Kopírování?

Našli jste na Aliexpressu stejný vzor, jaký mají na plenkách některé značky prodávané v ČR? A co bylo dřív, vejce nebo slepice?

Ano, na čínských tržištích najdete velké množství vzorů či dokonce naprosto identických plen, které najdete třeba i u českých firem

A teď vzniká otázka, co bylo dřív? Přinesla česká firma Číňanovi nápad, který Číňan nejenže vyrobil pro českou firmu, ale poté i okopčil pro sebe? Anebo měl ten nápad Číňan už ve své nabídce, z níž si česká firma jen vybrala, co si nechá vyrobit pro sebe? Kdo ví? Podle dostupných zdrojů jsou žaloby na (nejen) čínské výrobce za porušování autorských práv denním chlebem.

Nicméně z druhého úhlu pohledu je tu jiná eticko-ekonomická otázka týkající se white label výrobků. Pokud má čínský výrobce k dispozici tzv. "white label výrobky", proč bychom za ně se značkou měli platit více? White label výrobek znamená, že čínský výrobce vyrábí plenky bez značky. Tyto plenky potom nabízí všem, kdo mají zájem. Takže když např. česká firma projeví zájem o white label plenky, čínský výrobce na ně jen přišije značku například té české firmy. A takto šije na tyto plenky značku komukoliv, kdo si řekne. Takže potom v ČR můžeme zakoupit čínskou plenku jen se značkou nečínské firmy, jinak je identická, jako plenka z Ali. Plenku na Ali koupím za 100-150 Kč, od nečínské firmy stojí více. A nečínská firma je přitom v podstatě jen překupníkem s našitou vlastní značkou. 

Aby bylo jasno, tuto praktiku white label výrobků realizuje mnoho firem ze všech odvětví, nejde tedy o plivání špíny na firmy v plenkovém odvětví, ale má to mít čistě informativní charakter vedoucí k zamyšlení se. Myslím, že spoustu přeznačených white label výrobků má doma většina z nás - jde často o bavlněné nákupní tašky, kosmetické výrobky, sáčky s kořením, chemie na úklid domácnosti, čaje, papírenské zboží, deky, ovocné kapsičky, čokolády... a je to v pořádku. Jde jen o to, že prostě pokud můžu mít jeden a ten samý výrobek z Ali levnější, proč mám platit za rebrandovaný výrobek více peněz? 

Odpověď na předchozí otázku je prostá. Nečínská firma vydávající white label plenky za své, vám oproti čínskému tržišti poskytne nějakou záruku. Je tedy šance, že při reklamaci dopadnete lépe, než při reklamaci nákupu z Ali.


A co etika firem, snažících se působit, že jejich pleny nejsou čínské?

Občas některá česká/evropská/americká/atd. firma vydává své pleny za vlastní, vlastně šité. Tyhle firmy obvykle nikde nepíší, že pleny jsou šité v ČR, nepíší ani, že jsou šité v Číně. Protože ví, že by lhali. Snaží se to hrát na to že píší fráze typu "jsme česká firma", "máme své vlastní vzory", "naši designeři", "značku pro vás vytvořili xy" a podobně. Budí dojem domácí firmy, ale explicitně neuvádí, co jsou jejich pleny zač. Maminka je poté překvapena, když doma vybalí plenky, a na štítku stojí "Made in China" - anebo na štítku není uvedeno nic.

Toto já osobně za etické nepovažuji.


  • ❓ Komu jdou mé peníze?

Chci podpořit českého (či jakéhokoliv jiného zahraničního) výrobce, českou maminku šijící plenky, nebo chci přispět na zisk čínské velkofabrice?


  • ❓ Kdo mé pleny vyrábí a v jakých podmínkách?

Mám jistotu, že zaměstnanci vyrábějící mé pleny mají dobré pracovní podmínky, že jsou za práci náležitě odměněni a že není využívána dětská práce?


  • ❓ Čínská plena = fast fashion?

Čínská plenka rovná se fast fashion v plenkovém světě. Pokud se tedy snažím vyhýbat fast fashion i jinde, stojí za zvážení, zda do toho chci jít u plenek.


  • ❓ Co ekologická stopa?

Jaká je ekologická stopa, kterou zanechá doprava čínské plenky ke mně domů? Pokud chci látkovat zejména z důvodu ekologie, mohlo by mě tohle hledisko zajímat. 

Doprava z Číny bude na úrovni "zelenosti" jistě o kus níže, než doprava plenky z české šicí dílny. 


  • ❓  Jaké materiály jsou použité?

Pokud mám klasickou čínskou plenu, pravděpodobně si výrobce nelámal hlavu s eko/bio materiály. Pokud látkuji z důvodu ekologie, mělo by pro mě být důležité i to, z jakých zdrojů výrobce pleny vyrábí.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.

Bez nezbytných cookies se neobejde správné a bezpečné fungování našich stránek a registrační proces na nich.
Funkční cookies ukládají vaše preference a uzpůsobí podle nich naše stránky.
Výkonnostní cookies monitorují výkon našich stránek.
Díky marketingovým cookies můžeme měřit a analyzovat výkon našeho webu.