Nepromokavá vrstva
Nepromokavá vrstva má jeden jediný úkol - udržet vlhkost a nadílku uvnitř pleny. Ale pozor! Tato vrstva není kompletně nepropustná, je vyrobena z takových materiálů, které pouští vzduch dovnitř, ale vlhkost drží uvnitř. To je jeden z důvodů, proč látkované děti mnohem méně trpí na opruzeniny - zadeček pod plenkou dýchá, narozdíl od jednorázové plenky (i narozdíl od eko jednorázu!).
Nepropustnou vrstvu ve světe látkovek tvoří tři možné formy - PUL, vlna, fleese. Každá má svá specifika.
PUL
PUL, neboli Polyurethane Laminated fabric, je látka, která je polaminovaná polyuretanem. Díky této laminaci je látka nepromokavá, v podstatě jde o látku pokrytou prodyšným plastem. Zatímco obrázky na lícové straně nepromoknou, zevnitř plenky prochází páry ven a zadek se tedy nezapařuje.
Nalaminovaná látka je pružná a jemná. Je velmi namáhaná během používání.
PUL se v látkovkách používá ve dvou variantách - klasický, a prodyšnější (ale promokavější). Klasický je použit ve většině látkových plen, ten prodyšnější se využívá málo a výrobce o tom vždy informuje.
Výrobky s PUL se nesmí sušit na topení, v sušičce ani na slunci. Nesmí se ždímat v rukách. PUL je náchylný na mechanické poškození a na poškození teplem.



VLNA
Maminky, které preferují co nejpřírodnější materiály, často sahají po vlněných plenkách. Vlna je nejnáročnější materiál na údržbu, za to ale nejprodyšnější. Merino vlna navíc poskytuje termoregulační účinky - v létě miminko chladí, v zimě ohřívá. Maminky volí vlnu zejména pro noční plenky.
Vlna je vhodná pro hodně citlivá miminka, pro atopiky a alergiky. Vlna se nepere s ostatními plenami, je nutná speciální údržba. Ta ale není nijak složitá a nezabere ani velké množství času.
Pro udržení vlhkosti uvnitř pleny se na vlněný materiál používá lanolin.

FLEECE
Fleece se jako ochrana proti protečení většinou šije ve dvou vrstvách. Fleece není zcela nepropustný, při jeho používání se využívá jeho přirozené vlastnosti - vodoodpudivosti. Fleece patří také k velmi prodyšnému materiálu.
Vzhledem k tomu, že fleece nemá žádnou impregnaci ani laminaci, tak při dlouhém vlhku dochází k provlhnutí, které je způsobeno tlakem miminka na plenku během sezení. Z toho důvodu se fleece nejčastěji využívá pro noční plenky, kde tlak není tak velký a zároveň může zadeček miminka volně dýchat.
Fleece je využíván u látkovek i jiným způsobem, než jako nepromokavá vrstva - používáme ho i jako separační vrstvu (→).
