OPRUZENINY
věčný strašák maminek
Látkované děti na opruzeniny netrpí o nic víc, než děti v jednorázu, PRÁVĚ NAOPAK.
Látkované děti těží z benefitu látkových plen, a tedy nemají zadeček uzavřený pod nepropustnou směsicí chemických látek pokrytou plastovým obalem.
Látkové pleny jsou stejně nepromokavé jako jednorázové pleny, ale zároveň může zadeček pod plenkou dýchat.
Látkovky jsou na rozdíl od jednorázu prodyšné, a pokud se vám miminko v látce oprudí, jednorázem to nezachráníte.
Pokud se u látkovaných dětí opruzeniny objeví, ve většině případů jsou způsobené špatnou údržbou plen.
Jsou samozřejmě i další možné příčiny opruzenin:
- špatná údržba látkovek
- alergie na některou dotykovou vrstvu, kterou používáte (zejm. fleece)
- růst zoubků (moč je v tu dobu agresivnější)
- potravinová alergie (miminko vnímá alergeny i přes mateřské mléko)
- dlouhý pobyt miminka v pokakané plence

Látkované miminko preventivně nemažeme!
LÉČBA OPRUZENIN
Pokud se stane, že se s opruzením setkáte, je potřeba je vyřešit co nejdříve.
Jak jsme již napsaly výše, preventivně miminko opravdu nemažeme. Není to vůbec žádoucí ani potřebné, takže pokud opruzený zadeček není, necháváme ho volně dýchat bez vrstvy krému.
Pokud ale opruzeniny vzniknou, můžeme-nemusíme po krému sáhnout. Záleží na vašem vyhodnocení akutnosti stavu a případně samozřejmě na názoru ošetřujícího lékaře, pokud opruzeniny řešíte i u něj.

Bod č. 1 je nalezení příčiny opruzenin. Níže jsou uvedené časté příčiny, mohla některá z nich nastat v případě vašeho děťátka?
ŠPATNÁ ÚDRŽBA LÁTKOVEK
Máte v pořádku údržbu? Nemáte pleny zanesené čpavkem nebo pracím prostředkem?
ALERGIE NA NĚKTEROU DOTYKOVOU VRSTVU (ZEJM. FLEECE)
Nemůže mít miminko alergii například na fleece - není miminko opruzené výhradně po použití fleecové dotykové vrstvy? Nepoužila jste nějakou novou dotykovou vrstvu, kterou jste dosud nikdy nepoužila?
RŮST ZOUBKŮ
Nerostou zrovna zoubky? Opruzení během růstu zoubků je normální a běžné, brzy přejde.
POTRAVINOVÁ ALERGIE
Nemůže být miminko alergické na nějakou potravinu, kterou konzumujete, případně alergii na složení UM? Tato příčina je velmi častá u novorozenců a miminek do půl roku věku (ale i déle). Nejčastějšími alergeny ve stravě matky bývají bílkoviny kravského mléka, vejce, lepek, sója, různé druhy masa, ryby, cibule, česnek, rajčata a další. Pokud řešíte opruzení u novorozenců, zkuste si načíst na internetu téma potravinových alergií, zejména alergií na bílkoviny kravského mléka, a určitě bude stát za zvážení eliminační dieta. Můžete dohledat na FB i tématickou skupinu, kde se můžete poradit a načerpat zkušenosti jiných maminek. Vždy toto téma můžete zkonzultovat s lékařem, zejména pokud byste se rozhodla přecházet na antialergenní UM.
DLOUHÝ POBYT DÍTETĚ V POKAKANÉ PLENCE
Nebylo děťátko dlouho nepřebalené v pokakané plence? Stolice je agresivní a jednak je velmi nepříjemné trávit čas s pokakaným zadečkem, a jednak to může způsobovat právě velké opruzení. Zejména pokud se miminko pokaká a už je trochu opruzené, tak stolice skrz otevřené opruzeniny může nadělat velkou paseku a stav zhoršovat. V případě mokvajících opruzenin tento stav může být velmi bolestivý.
Bod č. 2 je léčba opruzenin. Jak na to?
Rozhodně to nevyřešíte nasazením jednorázové plenky, to může stav naopak ještě zhoršit. Opruzeniny musí dýchat a nikoliv být uzavřené pod nepropustným jednorázem.
Je důležité zmínit, že pokud opruzeniny už mokvají a praskají, je vhodné léčbu řešit s ošetřujícím lékařem.





Nechte miminko co nejvíce nahaté, bez plenky. Pokud máte ještě nepohyblivé miminko, je to jednoduché, jednoduše jej položte na přebalovací podložku bez plenky. Můžete přes něj přehodit čtvercovou plenku, aby mu nebylo chladno. Když miminko necháváte nahaté, ničím jej nemažte. Pokud byste použila krém, kůže by nemohla dýchat.
Přebalujte během léčení často, opravdu často. Čím častěji, tím lépe - ať kůže moc nenavlhne a nemokvá.
Pokud nasadíte plenku, mazat můžete i nemusíte. Dle vašeho zhodnocení akutnosti stavu, případně dle rozhodnutí lékaře. Opruzení se zvládne vyléčit i bez mazání, ale v některých případech je nezbytné.
Mazat můžete čímkoliv, ale vždy používejte v tomto případě jednorázovou separační plenku, abyste si látkovou plenku nenaimpregnovala.
Hodně může stavu pomoci vysoušení zadečku do sucha - nenechávejte po utření zadečku ani kapku vlhka. V případě mokvajících opruzenin může pomoci fénovat zadeček. Zvolte slabší stupeň a nižší teplotu, dávejte si pozor, ať miminko nepopálíte! Vždy je lepší mít vaši ruku v plenkové oblasti, abyste cítili, pokud by začal proud vzduchu náhodou pálit.
Nepoužívejte vlhčené ubrousky. U látkovaných dětí toto nejspíš není ani potřeba zmiňovat, protože většina z nás používá perlan nebo látkové ubrousky, ale pro jistotu to tu uvedeme. Vlhčené ubrousky schovejte a minimálně během léčby opruzenin otírejte zadeček pouze vodou. Můžete na to využít perlan, látkové ubrousky, nebo pokud nic z toho doma nemáte a potřebujete to vyřešit honem honem, můžete ubrousky udělat narychlo tím, že rozstříháte nějakou vkládací plenku nebo čtvercovou plenku.
Babská rada na závěr - někomu pomáhá zadeček otírat místo vody odvarem z řepíku (sáčkovaný čaj prodává téměř každá lékárenská privátní značka), odvarem z heřmánku, nebo černým čajem. Na tohle ale pozor, můžou to být silné alergeny.