Použití látkovek
pro pokročilé látkařky
Plenka musí sednout – na velikosti a střihu záleží
Přesně tak. Vyrábí se plenky všech možných střihů, a vy si musíte najít takové, které padnou vašemu miminku.
Neexistuje žádná univerzální plena, která sedne každému miminku. Čtverce si můžete celkem univerzálně upravit, ale stejně pro novorozence potřebujete čtverec menší, než pro batole, kterému ten čtverec nejspíš ještě budete muset vycpat, aby stačila savost.
Takže, základním bodem je – volte velikost plenky takovou, která padne vašemu děťátku. I když někteří výrobci uvádí, že jsou jejich jednovelikostní pleny vhodné třeba od 4 kg, tak nejsou. Pokud nasadíte takto malému miminku jednovelikostní plenu, tak ano, zapnete ji, možná i bude těsnit, ale to miminko bude extrémně z kopce hlavou dolů, bude omezené na pohybu. Malí novorozenci jsou obvykle trochu z kopce i s novorozeneckými plenkami (pokud nevolíte štíhlé AIO), v těch jednovelikostních je ten kopec obvykle velký už opravdu nezdravě moc. Volte tedy velikost pleny podle proporcí vašeho miminka. Novorozenci ve většině případů opravdu potřebují novorozenecké plenky.
Některé novorozenecké plenky, a téměř všechny jednovelikostní plenky, se dají regulovat na výšku patentky. Snižte tedy výšku (sed) plenky podle potřeb vašeho děťátka. Plenka musí umožňovat volný pohyb kyčlí. Když miminko leží na zádech, mělo by být schopné ohnout nožky k trupu. Respektive - miminko by mělo být schopné volně kopat nožičkami. Plenku tedy zapínáme až nad zadečkem, nad kyčlí. Plenka, která volný pohyb kyčlí neumožňuje, je špatně zvolená či jsou špatně nastavené zmenšovací patentky a miminku nesedí!
Plenka kopíruje tělíčko miminka. Nikde neodstává. Nekončí u kolen! Plenky, které jsou až u kolen, miminko výrazně omezují v pohybu. Plenka na bříšku příliš netlačí, zároveň ale z bříška nesjíždí. Plenka těsní u nožiček. Záleží na tom, zda má vaše miminko větší či menší stehýnka. Některé plenky střihem padnou spíše hubenějším miminkům, některé spíše těm buclatějším.
Plenka na denní balení by neměla být příliš mohutná. Raději častěji přebalujeme a dáváme tenčí plenky, aby miminko nebylo omezené na pohybu nebo aby mu plenka nebyla nepohodlná (např. kdyby bylo moc z kopce). Na noc si můžeme dovolit plenku vycpat více. Pokud vám miminko spí na boku, je vhodné strčit mezi nožičky např. srolovanou zavinovačku nebo osušku, aby horní nožička z plenky nevisela dolů.
Z plenky žádná savá vrstva nečouhá ven. Všechny savé materiály jsou ukryté pod vrstvou PUL, vlny nebo fleecu.
Vadí nesouměrnost?
Vcelku ano, ale… záleží.
Vždy se snažte plenku zapnout co nejsouměrněji na obou stranách. Přátelštější jsou k tomu plenky se zapínáním na suchý zip či snappi sponku. Patentky občas prostě budou zapnuté nesouměrně. Na jedné straně bude plenka o patentek volnější (nikdy ne o více, než jeden patentek!).
Odchýlit se o patentek je možné v případě, kdy je to velikostně prostě mezi dvěma patentky a nějak tu plenku potřebujete dopnout tak, aby netlačila, ale zároveň byla těsná. Je dobré tu nesouměrnost střídat – při jednom přebalení dát o patentek navíc napravo, podruhé nalevo.
Jak často přebalovat?
Nejdéle se obvykle doporučuje látkovku přebalit po 1,5-2h (platí pro denní přebalování).
Ano, dokážete vytvořit i takové balení, které přežije 3h a neproteče, ale miminku to nejspíš nebude pohodlné a bude to tvořit velký balíček.
Pokud nosem vyčucháte velkou nehodu nebo zpozorujete, že mimčo tlačí , přebalte miminko co nejdříve. Pobyt ve stolici je opravdu velmi nepříjemný a nepřebalené kakání může způsobovat opruzeniny.
V noci, pokud to vaše miminko dovolí, a pokud dokážete udělat takové balení, který udrží noční nálož moči, není nutné přebalovat. Opět ale platí, že balíček by neměl být extrémně mohutný, i když je tolerováno větší balení, než přes den. Samozřejmě můžete přebalovat i v noci, např. když vstanete ke kojení.
Nechávat bez plenky?
Ano! Ale jak moc?
Pokud používáte spíše mohutnější denní plenky, nechávejte mimčo bez plenek co nejvíce. Pokud používáte spíše užší/tenčí balení, není nutné miminko nechávat bez plenky o nic víc, než byste nechávala při přebalování jednorázem.
Správně nasazená látková plenka, která miminku padne, miminko pohybově neomezuje! Bez plenky tedy při úzkém balení stačí nechávat miminko stejně tak, jako děti v jednorázu.
Ale klidně prcka nechávejte bez plenky od rána do večera - pohyb bez plenky je pro látkovaná i jednorázovaná miminka velmi prospěšný.
Co opruzeniny?
Látkované děti na opruzeniny netrpí o nic víc, než děti v jednorázu, právě naopak.
Opruzeniny jsou u látkovaných dětí způsobené ve většině případů špatnou údržbou plen. Látkovky jsou narozdíl od jednorázu prodyšné, pokud se vám miminko v látce oprudí, jednorázem to nezachráníte.
Jsou samozřejmě i další možné příčiny opruzenin:
- špatná údržba látkovek
- alergie na některou dotykovou vrstvu, kterou používáte (zejm. fleece)
- růst zoubků (moč je v tu dobu agresivnější)
- potravinová alergie (miminko vnímá alergeny i přes mateřské mléko)
- dlouhý pobyt miminka v pokakané plence
Není zapotřebí mazat miminko proti opruzení preventivně!