Skladování použitých plen
pro pokročilé látkařky
Co s použitými látkovkami?
1) ODSTRANIT TUHÉ BOBKY
Po vybalení miminka z plenky je zapotřebí v případě stolice odstranit tuhé části .
Používáte-li jednorázové separační plenky, tak vezmete separačku a tu vyhodíte. V případě fleese separačních plenek bobky například můžete sklepnout do WC.
Jak se tuhé stolice zbavíte, to je na vás, ale tuhé bobky musí pryč. Zbytek plenky je zapotřebí skladovat před praním správným způsobem.
2) PLENKU PŘEDPŘIPRAVÍME NA PRANÍ
Do koše na plínky dejte plenky už v takové podobě, v jaké půjdou do pračky, ať na ně potom už saháte co nejméně.
To znamená, že například z kapsových plen vyjmete vložku a dáte do koše vložku a plenku oddělené. Suché zipy zapněte, aby vám při praní neponičily jiné plenky, a zároveň aby suché zipy nenachytaly bordel během praní. Pokud má plenka připnuté vkládačky přes patentky, i ty odpojte od sebe.
Někteří výrobci doporučují plenky zapnout a převrátit naruby.
3) A DO KOŠE S TÍM
Použité látkové pleny, které jsou už určené na praní, ️SKLADUJEME ZÁSADNĚ NA SUCHO, nikoliv na mokro!
Jde o jeden z nejčastějších omylů, který maminky dělají – použité látkovky prosím neskladujte v kýblu s vodou, a v žádném případě ne v kýblu s vodou s perkarbonátem nebo octem! Na sucho je jediná správná varianta.
Můžete ke skladování použitých plen použít libovolnou nádobu, ideálně s přístupem vzduchu, aby plenky mohly dýchat a nezapařily se. Můžete použít velké PUL pytle a ty potom hodit do pračky s plenkami, nemusíte na plenky poté tedy již sahat. Můžete použít velký odpadkový koš a do něj dát síťku na praní, kterou také potom sbalíte a vyperete s plenkami, což vám také usnadní manipulaci. Plenky můžete dávat klidně i do obyčejného kýble, kýble od barvy, nevyužívané dětské vaničky, nevyužívaného koše na prádlo (raději bez děr, kdyby chtělo něco vytéct ) nebo do čehokoliv podobného, co máte doma nevyužité.
Nádoba s plenkami by správně neměla jít vůbec cítit. Když začne zapáchat, je čas na praní.
Jak skladovat jednotlivé druhy plen po použití
Plenky s jakoukoliv savou vrstvou je nutné po každém použití vyprat, jde v podstatě o všechny typy plen kromě svrchních (i kapsové je nutno po jednom použití vyprat, pokud navlhne látka na kapse). Bezprostředně po použití je tedy odbobkujeme , připravíme a hodíme do koše.
Svrchní PUL plenky – pokud nejsou potřísněné od stolice, zpravidla stačí je nechat vyvětrat na vzduchu a prát maximálně každých 7 dní, ale ideálně je dávejte do pračky spolu s ostatními plenkami, tzn. perte zhruba každé 2 dny. Jakmile začnou být svrňáčky cítit, hoďte je do koše rovnou, klidně po jednom použití.
Fleece svrchní kalhotky se musí prát po každém navlhnutí. Takže po použití, pokud navlhnou, ale nebudou od stolice, je můžete třeba rovnou přeprat ručně, velmi rychle schnou, tak je možné je brzy znovu použít. Pokud by byly od stolice, dejte je raději klasicky do koše na pleny.
Vlněné kalhotky po použití stačí nechat vyvětrat, péče o ně je specifická a více se vlně budeme věnovat v samostatném průvodci.
ZÁVĚREM KE SKLADOVÁNÍ POUŽITÝCH PLEN
→ Plenky skladujte vždy na sucho.
→ K plenkám je nutno nechat přístup vzduchu, jinak se zapaří.
→ Plenky nenechávejte máčet v perkarbonátu ani octu.