Vady bazarových plen
V tomto průvodci vám shrneme nejčastější vady na bazarových plenkách a zároveň si povíme, jak moc tyto vady ovlivňují funkčnost plen. Vady je důležité znát při nákupu bazarových plen, protože některé mohou znamenat, že je plena zcela nefunkční.

Poškozený PUL - trhliny
Trhliny v PUL vrstvě znamenají zcela nepoužitelnou plenku.
Nefunkční PUL znamená, že plenky, které mají držet vlhkost uvnitř, vlhkost propouští ven.
Nefunkčnosti PULu si uživatel zpravidla všimne během používání nebo se testuje vodou (test vodou není plně vypovídající, ale odhalí ty nejpoškozenější plenky).
Může se to na plence projevovat zejména vizuálně - PUL je potrhaný.
Pleny s takto poškozeným PUL mají bazarovou hodnotu 0 Kč.


Poškozený PUL - delaminace
Delaminace PUL vrstvy, jinými slovy také uvolněný PUL či odloučený PUL znamená, že se PUL odloučil od látky.
Delaminaci poznáte vizuálně (viz fotka), a tam, kde PUL není vidět (např. u AIO plen), se delaminace pozná tak, že když plenku jemně promnete
v rukách, tak šustí jako igeliťák.
Takto poškozená plenka může, ale také nemusí protékat. Nicméně péče o takovou plenku je i v případě že zatím neprotéká velice náročná a je jen otázkou času, než se PUL natrhne a plena tedy bude nefunkční.
Respektive používání plenky s odloučeným PULem je tak trochu loterie. Může vám ještě posloužit dlouho, klidně s ní odplenkujete ještě jedno dítě, ale může se stát, že ji po jednom praní budete muset vyhodit.
Bazarová hodnota takto poškozené plenky je velmi nízká.


Povolené gumičky
Povolené či uvolněné gumičky znamenají, že gumičky již plně neplní svou funkci.
Gumičky mohou být povolené třeba jen částečně a pruží tedy méně. Částečně povolené gumičky mohou ještě velice dobře posloužit například buclatějším dětem, které naopak plně funkční gumičky mohou tlačit.
Více uvolněné gumičky už jsou velkou závadou, plenky zpravidla činí nepoužitelnými. Některé maminky si mohou gumičky opravovat.
Zničené gumičky na kalhotkových plenkách vadí méně, než zničené gumičky na AIO, svrchní či kapsové pleně. Kalhotkovou plenku totiž můžete dále používat, protože obsah zachytí gumičky na svrchní plence.
Na přiložené fotce je vidět poškození gumiček. Jsou tam dvě identické AIO plenky. Ta nalevo má úplně zničené gumičky, ta napravo má gumičky v TOP stavu.
Na českém bazarovém trhu mají pleny s částečně povolenými gumičkami nižší hodnotu odvíjející se od stupně uvolnění, a plenky s úplně povolenými gumičkami mají bazarovou hodnotu 0 Kč.


Poškozený suchý zip
Suchý zip se může špatnou údržbou či působením vlivu času zanést. Pokud je suchý zip zanesený či velmi opotřebovaný, je to závažná vada - zip špatně drží a plenku tedy budete mít problém udržet zapnutou.
Úroveň závažnosti závisí na stupni zanesení či opotřebování suchého zipu. Pokud zip vůbec nedrží zapnutý, je to velmi vážná závada. Pokud suchý zip nedrží jen částečně, jde o závadu mírně vážnou.
Bazarová hodnota pleny s touto vadou se blíží nule.


Poškozený patentek
Patentky se mohou poškodit buď tak, že jsou nefunkční, anebo se mohou úplně utrhnout.
Patentek utržený může znamenat zároveň trhlinu v látce, v horším případě trhlinu v PUL vrstvě. V závislosti na tom, který patentek je utržený, se odvíjí bazarová hodnota pleny. Pokud jde o jeden ze zásadních patentků, je bazarová hodnota 0 Kč. Pokud jde o méně významný patentek, může být bazarová hodnota nízká, ale ne nulová.
Utržený patentek se dá opravit, a to v případě, že plena není jinak poškozená.
Vliv na funkčnost tedy záleží na tom, o který patentek jde.


Potrhaná plenka
Může jít o potrhání savé vrstvy, potrhání vnější (obrázkové) vrstvy, či dírky v kterékoliv vrstvě.
Zpravidla nejde o příliš velkou závadu, pokud není potrhání extrémní. Přírodní savé materiály mají vysokou tendenci se trhat, proto k této vadě dochází často a relativně brzy po začátku užívání plenky. Proto můžete narazit na inzeráty některých plenek, kdy jsou savé části natrhané, a přitom jsou stále za vyšší cenu. Kromě potrhání totiž obvykle jinou vadu nemají, protože zase tak dlouho používané nebyly, a mohou tedy ještě dlouho posloužit.
Potrhání vnější (pohledové) vrstvy je naopak způsobeno čistě opotřebením plenky. Pokud má dírky ve vnější vrstvě, jde o plenku používanou již dlouho, která tedy nemusí již příliš mnoho vydržet.
Bazarová hodnota a míra závažnosti vady záleží na tom, jakého charakteru potrhání je.


Prořídlá savá vrstva
Zejména přírodní materiály časem řídnou.
Materiál časem začne vypadávat ze základní mřížky. Tento stav se děje rychleji, pokud se o plenky špatně pečuje, ale nastává i v případech perfektní péče, jen později.
Pokud je savá vrstva prořídlá, znamená to, že plenka již bude mít menší savost než když byla nová. Stále je ale velmi dobře použitelná, pokud není vypelichaná extrémně.


Zapáchající plenky
Pokud plenky po vyprání (nebo i v suchém stavu) smrdí jako mokrý špinavý hadr, nebo jsou cítit močí, budou zanesené.
Dají se vyčistit očistnou lázní, ale dokud jsou zanesené, je jejich hodnota značně nižší.
Zanesené pleny nejenže nejsou hygienické a určitě vám nebude dělat radost jejich používání, ale zároveň výrazně zkracují svou životnost.
Míra závažnosti je průměrná - zápach se dá ve většině případů vyřešit, jen to bude stát nějaké úsilí.


Flíčky
Fleky od stolice nejsou na závadu, jde pouze o estetický nedostatek.
Fleky vyřeší sluníčko, v zimních měsících lze tedy bělit plenky jen velmi složitě.
Nicméně, flíčky vůbec neovlivňují funkčnost plenky a je pouze na každé mamince, jak moc jí flíčky vadí. Pro někoho to může být no-go zóna.


Žmolky
Žmolky nejsou vážnou závadou, mohou zpravidla jen působit mírný diskomfort miminku, pokud jsou to žmolky velké.
Zažmolkovatět může plenka i po prvním vyprání, případně se na ni nachytají žmolky z čtvercových plen, tak jako na plenku na fotce.
